Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka Główna w Świerzawie

Czcionka:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Świerzawie jest samorządową instytucją kultury, posiadającą osobowość prawną. Organizatorem jest Samorząd Gminny. Sieć biblioteczną na terenie Miasta i Gminy Świerzawa tworzą:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Świerzawie

59-540 Świerzawa, ul. Jeleniogórska 58 Tel./ Fax. 75 71 35 2 92

e-mail : biblioteka-swierzawa@wp.pl strona internet. gminy www.swierzawa.pl

oraz filie biblioteczne w: Lubiechowej, Nowym Kościele i Rząśniku.

 

Krótka historia biblioteki

Biblioteka powstała 21 marca 1947 roku jako Miejska Biblioteka Powszechna w Świerzawie. Na początku istnienia placówki księgozbiór pochodził od darczyńców. Z biegiem lat księgozbiór powiększał się o nowe nabytki, przede wszystkim o klasykę literatury polskiej i światowej. W 1956 roku zmieniono nazwę biblioteki na Gromadzką Bibliotekę Powszechną. Nazwa ta istniała do 1959 roku, gdyż w tym czasie biblioteka zmieniła status na Osiedlową Bibliotekę Publiczną. Na początku lat 60 księgozbiór liczył ponad 5 tysięcy woluminów.

W 1973 roku następuje reforma administracyjna kraju i placówka kolejny raz zmienia nazwę na Bibliotekę Publiczną Gminy Świerzawa, ,która posiada już ponad 10 tys. książek. Do 1974 roku biblioteka mieści się w budynku obecnego Urzędu Miasta i Gminy w pomieszczeniach Urzędu Stanu Cywilnego. Ciągle powiększający się księgozbiór nie mieścił się w pomieszczeniach USC i został przeniesiony do wyremontowanego lokalu składającego się z wypożyczalni i czytelni przy Placu Wolności 47a.

W 1984 roku biblioteka zostaje przemianowana na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w związku z otrzymaniem praw miejskich Świerzawy. Biblioteka w ciągu 67 lat istnienia powiększała swój księgozbiór, obecnie wynosi on ponad 18 tys. książek.

W 2005 roku biblioteka w ramach programu IKONKA otrzymała 3 komputery z dostępem do Internetu .

Od sierpnia 2007 roku BPMiG funkcjonuje w nowej siedzibie (Obiekt Centrum Kultury , Sportu i Turystyki w Świerzawie przy ul. Jeleniogórskiej 58). Biblioteka posiada 2 pomieszczenia (wypożyczalnie i czytelnię z zapleczem multimedialnym), została wyposażona w nowy sprzęt biblioteczny (regały, biurka, krzesła itd., sprzęt biurowy(kserokopiarka, drukarka itd.) oraz 7 komputerów z czego 5 jest udostępnionych dla czytelników z bezpłatnym dostępem do Internetu. Obiekt w którym mieści się biblioteka dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Nowy lokal  został sfinansowany ze środków unijnych INTEREG II, dzięki czemu uległa poprawie jakość usług bibliotecznych.

Tego samego roku Biblioteka Głowna w Świerzawie przekazała komputery(otrzymane z programu IKONKA) z dostępem do Internetu do poszczególnych filii bibliotecznych.

W 2009 roku Biblioteka przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka partnerska dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagrodnie, dzięki czemu Filie Biblioteczne otrzymały po jednym zestawie komputerowym(komputer, monitor, oprogramowanie), jedno urządzenie wielofunkcyjne oraz aparat cyfrowy.

  

Nasza placówka prowadzi oprócz udostępniania księgozbioru działalność kulturalno-oświatową współpracując ze Szkołą Podstawową, Przedszkolem, Gimnazjum, Centrum Kultury, Sportu i Turystki a także z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy posiada 3 filie biblioteczne ,które znajdują się w Lubiechowej, Nowym Kościele i Sokołowcu  oraz 3 punkty biblioteczne w Dobkowie, Sokołowcu i przy Gimnazjum w Świerzawie.

"Książka na telefon" 

Biblioteka oraz filie prowadzi obsługę czytelników starszych, chorych i niepełnosprawnych w formie dostarczania książek do domu czytelnika (Po uprzednim zamówieniu telefonicznym).

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny